Akademia Partnerstwa

 

 

Organizacje społeczne odgrywają zasadniczą rolę w umacnianiu demokratycznych wartości w Europie: od walki z nierównościami społecznymi, poprzez stanie na straży wolności obywatelskich, aż po ochronę środowiska. Są one naturalnymi sojusznikami instytucji europejskich broniących takich wartości jak: prawa człowieka, godność, solidarność, równość, praworządność. Obecnie, w czasach wielu kryzysów, mających wpływ zarówno na zmiany klimatu, jak i na integralność społeczną, stają się one ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zaangażowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się i jest praktykowane przede wszystkim na poziomie lokalnym. Niestety w wielu krajach przestrzeń obywatelska kurczy się, a społeczeństwo obywatelskie znajduje się pod presją. Jesteśmy przekonani, że aby skutecznie bronić demokracji, społeczeństwo obywatelskie powinno stać się chronioną wartością europejską i zasobem samym w sobie.

Akademia Partnerstwa 1.0. została zorganizowana w ramach projektu „Reclaim our Civil Space!” („Odzyskajmy naszą obywatelską przestrzeń!”), w którym uczestniczyły organizacje z Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Serbii oraz Norwegii. Projekt korzystał z dotacji w wysokości 1,8 mln EUR od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszu Grantów EOG i Norweskiego Funduszu Współpracy Regionalnej.

Wspieranie społeczeństwa obywatelskiego – tło programu

Silne i zrównoważone, niezależne społeczeństwo obywatelskie uznawane jest przez większość głównych międzynarodowych instytucji za nieodłączny element każdej zdrowej demokracji.

Organizacje społeczne pełnią także ważną rolę w podtrzymywaniu integracji społecznej, prowadzeniu konstruktywnego dialogu, dbaniu o zdrowe środowisko i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Aby wypełniać swoją rolę, organizacje społeczne potrzebują odpowiedniego środowiska sprzyjającego rozwojowi – w tym przede wszystkim wzmocnienia ich liderów i liderek, możliwości sieciowania się i współpracy pomiędzy ośrodkami aktywności lokalnej oraz wymiany wiedzy i wzajemnego uczenia się pomiędzy pokoleniami.

W opisanym kontekście szczególnie potrzebne jest oddolne wsparcie liderów i liderek organizacji społecznych działających w małych społecznościach i ośrodkach. Lokalne NGOsy pomagają utrzymać i wzmocnić przywiązanie ludzi do miejsca, w którym żyją. Ich liderzy i liderki często pracują w pojedynkę. Mają świetne pomysły, ale mogą nie być w stanie skutecznie zaangażować ludzi i uzyskać odpowiednich informacji zwrotnych. Zmagają się z finansami. Czasami brakuje im miękkich i twardych umiejętności, aby osiągnąć większy, trwały wpływ na społeczność lokalną i swoje środowisko. Utrzymywanie zdrowych społeczności i wprowadzanie pozytywnych zmian na poziomie lokalnym nie jest skuteczne, gdy jest odgórne. Wysiłek musi pochodzić z wewnątrz społeczności.

Dotychczasowe doświadczenia i projekty, w które zaangażowany był Fundusz Partnerstwa, pokazują, że aby Polska, Europa i świat mogły osiągnąć ambitne cele zrównoważonego rozwoju (Agenda 2030 ONZ określająca 17 celów zrównoważonego rozwoju), transformacja musi zostać przeprowadzona na poziomie oddolnym. Wspierając lokalnych liderów i liderki, wspieramy całe społeczności i ich różne pokolenia.

Metodologia Akademii Partnerstwa

Akademia Partnerstwa jest skierowana do lokalnych liderów i liderek, aktywistów i aktywistek działających na rzecz swojej społeczności – małej ojczyzny – jej środowiska, dziedzictwa, kultury, piękna krajobrazu. Uczestnicy i uczestniczki zdobywają wiedzę oraz kompetencje twarde i miękkie, podnoszą swoje umiejętności przywódcze poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych narzędzi i nowych technik działań lokalnych, budują lokalne więzi, nawiązują współpracę i podejmują współodpowiedzialność za wspólne dobro.

Ważnymi elementami Akademii Partnerstwa są: interaktywność, interdyscyplinarność, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, organizacja zjazdów uczestników i uczestniczek w różnych miejscach i kontekstach na terenie Polski, a także dostęp do wiedzy i doświadczeń organizacji z innych krajów Europy Środkowej. Zadaniem Akademii jest zarówno dostarczenie praktycznych narzędzi i wiedzy w zakresie funkcjonowania mechanizmu działań społecznych, jak i rozwój kompetencji działaczy i działaczek społecznych, które pozwolą im reagować na rzeczywistość, w której funkcjonują i stymulować rozwój inicjatyw oddolnych.

Koncepcja Akademii oparta jest na wielowymiarowym znaczeniu słowa PARTNERSTWO w przestrzeni działań obywatelskich. PARTNERSTWO to współpraca, budowanie więzi między ludźmi i pokoleniami. Empatia wobec drugiego człowieka, jego poglądów, priorytetów i marzeń. PARTNERSTWO to także uważność na otoczenie i społeczność lokalną w całej jej różnorodności. To wrażliwość i szacunek dla człowieka i przyrody.

Profil uczestników i uczestniczek Akademii Partnerstwa

Uczestnikami i uczestniczkami Akademii są praktycy i praktyczki, osoby, które w swojej codziennej pracy i aktywności inicjują ważne i aktualne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i wzmacnianiem potencjału regionów. Są to: Liderzy i liderki, aktywiści i aktywistki organizacji społecznych, grup nieformalnych, liderzy i liderki społeczności lokalnej. Praktycy i praktyczki, osoby, które w swojej codziennej pracy i aktywności inicjują ważne i aktualne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i wzmacnianiem potencjału regionów. Innowatorzy społeczni i innowatorki społeczne, zainteresowani poszukiwaniem nowych metod i narzędzi działania na rzecz społeczności, środowiska i regionu.

Wartości Akademii Partnerstwa

  • Tworzenie wspólnie, razem z lokalną społecznością, jest spełnianiem marzeń o piękniejszym świecie wokół nas.
  • Jesteśmy współodpowiedzialni za świat, który nas otacza, za środowisko, dziedzictwo, krajobraz, powietrze, którym oddychamy. I za to, co zostawimy następnym pokoleniom.
  • Kiedy robimy coś razem z sąsiadami, przyjaciółmi, w zespole, mamy poczucie sprawczości. Pojawia się wtedy niezwykła energia i nadzieja, że razem możemy więcej.
  • Wprowadzając zmiany na lepsze wokół siebie, małymi krokami zmieniamy cały świat.
  • Potrzebujemy dzisiaj nowego podejścia i wizji świata, w którym dobrostan ludzi osiąga się w poszanowaniu środowiska i praw człowieka.

Relacje i więzi | Więzi między pokoleniami | Współpraca | Wrażliwość i empatia | Współodpowiedzialność | Ochrona środowiska | Kultura i sztuka | Natura i Kultura | Mała ojczyzna | Równość | Różnorodność | Uważność na otoczenie | Społeczność lokalna | Szacunek dla przyrody | Harmonia | Prawa człowieka | Nadzieja | Łączenie pokoleń | Marzenia o lepszym świecie | Tworzenie wspólnie

Akademia Partnerstwa 1.0

Fundusz Partnerstwa w latach 2021-2023 zrealizował pilotażową Akademię Partnerstwa, którą ukończyło 17 przedstawicieli i przedstawicielek NGOsów z 10 województw. Jej celem było budowanie potencjału organizacji lokalnych, a także wspieranie ich liderów i liderek z odleglejszych regionów wiejskich oraz z dzielnic dużych miast oddalonych od ich centrów. Doświadczenia współpracy z liderami i liderkami lokalnymi pokazały, że potrzebne jest nie tylko ich wzmacnianie i wyposażanie w wiedzę i kompetencje, ale także łączenie ich działań i sieciowanie na poziomie ponadlokalnym, transgranicznym i europejskim.

Największe wyzwanie stanowiło stworzenie takiego programu Akademii Partnerstwa, który zapewni zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje oraz je zrównoważy. Istotne było dostarczanie wiedzy i know-how na bardzo różnorodne tematy związane z pracą społeczną, a także pokazanie dobrych praktyk oraz zapewnienie dostępu do praktycznych narzędzi umożliwiających rozwiązywanie problemów i sytuacji konfliktowych w oparciu o pozytywne nastawienie. Większość programów edukacji dorosłych dla sektora organizacji pozarządowych w Polsce i Europie Środkowej skupia się na transferze wiedzy i twardych umiejętności, na raczej wąskich, konkretnych tematach. W przypadku zagadnień przywództwa społecznego i zrównoważonego rozwoju program musiał być złożony i interdyscyplinarny

Zdecydowaliśmy, że każde szkolenie i zjazd Akademii będzie odbywać się w konkretnym miejscu lub regionie, w którym prezentowany temat można również zaobserwować w praktyce i doświadczyć go w oparciu o dobre przykłady oraz lokalny kontekst. Ważne było, aby współpracować i kształtować program szkoleniowy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz przedstawić problem i zagadnienia także z perspektywy lokalnych ekspertów i ekspertek, praktyków i praktyczek. Każde szkolenie, poza częścią teoretyczną, obejmowało spotkania i dyskusje z innymi lokalnymi działaczami i działaczkami oraz wizyty studyjne. Na przykład gdy temat szkolenia dotyczył ochrony przyrody, zorganizowaliśmy je w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego, aby pokazać w praktyce problemy zmagań lokalnych organizacji i instytucji na rzecz ochrony krajobrazu i przyrody, zmian klimatycznych i potrzeby zachowania różnorodności biologicznej.

W ramach Akademii Partnerstwa 1.0 zrealizowaliśmy 6 zjazdów o różnorodnej tematyce, wynikającej z obecnych wyzwań organizacji pozarządowych i przeprowadzonej analizy potrzeb uczestników i uczestniczek. Oferta Akademii została wzbogacona o dodatkowe warsztaty i spotkania tematyczne w formule online.

I Zjazd i szkolenie pt. „Polski/a działacz/ka NGO – problemy i możliwości” (Rabka-Zdrój, województwo małopolskie, 2-3 lipca 2021) miały charakter nie tylko edukacyjny, ale przede wszystkim poznawczy i integracyjny. Warsztaty obejmowały tematykę „Ja” w organizacji, sytuacje kryzysowe i ich pokonywanie oraz dobre praktyki fundraisingu w NGO. Eksperci i ekspertki oraz praktyczki i praktycy z lokalnych NGOsów przedstawili przykłady działań w społecznościach lokalnych, wśród nich Rabczański Festiwal Młodzieżowy, Stowarzyszenie Lokomotywa, Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar i Zagórzańskie Dziedziny. Odbyła się również wizyta studyjna w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Gościem specjalnym zjazdu była Veronika Mora, dyrektorka Ökotárs Alapitvany – węgierskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska (HEPF) i liderka projektu. Szkolenie poprowadziły: Katarzyna Zwolak, działająca w obszarze sektora humanitarnego i praw kobiet, związana m.in. z Polską Akcją Humanitarną i Kongresem Kobiet oraz Anna Jurczyk-Miżejewska, animatorka kultury, twórczyni Spółdzielni Socjalnej Perunica w Byczynie, która promuje turystykę doświadczeń (perunica.pl).

II Specjalny Zjazd i szkolenie pt. „Polski/a działacz/ka NGO wobec praw człowieka i globalnych kryzysów” (formuła online, 15 października 2021) planowane były w Puszczy Białowieskiej, jednak z powodu wybuchu kryzysu uchodźczego na granicy polsko- -białoruskiej zdecydowaliśmy się na formułę online. Wydarzenie podzieliliśmy na trzy części. Pierwsza była wewnętrznym spotkaniem uczestników AP w obliczu kryzysu uchodźczego w Polsce. Drugą stanowił webinar z dyskusją pt. „Istota działań na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości – przykłady i praktyki”. Gościem specjalnym był Bjørn Engesland z Norweskiego Komitetu Helsińskiego (Norwegian Helsinki Committee). Całość tłumaczył z języka angielskiego na język polski i moderował Zbigniew Jędrzejewski – Ambasador Akademii Partnerstwa.

W trzeciej części, filmowo-reporterskiej, odbyła się relacja z terenu Puszczy Białowieskiej i obszaru przygranicznego z Białorusią oraz wprowadzenie do filmu „Ostatnie pokolenie”. Relacjonowała Joanna Pawluśkiewicz – Ambasadorka Akademii Partnerstwa z Domu Przyrody i Kultury w Teremiskach oraz Obozu dla Puszczy. Zjazd zakończył się streamingiem filmu pt. „Ostatnie pokolenie” Mikołaja Borowego i dyskusją po jego emisji.

Walka o prawa człowieka nigdy się nie kończy. Chociaż obecnie wiele spraw wydaje się beznadziejnych, widzimy, że walka z niesprawiedliwością przynosi rezultaty. Razem z aktywistami i aktywistkami na całym świecie tworzymy silny bufor przeciwko autorytarnym przywódcom i innym siłom, które grożą zniszczeniem demokracji i wolności.

Bjørn Engesland, Norweski Komitet Helsiński

III Zjazd i szkolenie pt. „Nowoczesny rozwój lokalny: czym powinny zajmować się współczesne organizacje, cz. I. Dziedzictwo przyrodnicze, krajobraz kulturowy i jego zachowanie, ochrona klimatu i aktywizm lokalny” odbyły się w Goniądzu, w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego (25-26 marca 2022). Program obejmował następujące zagadnienia i formy aktywności:

  • ekoturystyka w kontekście działań na rzecz ochrony przyrody i aktywizacji społeczności lokalnych;
  • warsztaty „Dziedzictwo przyrodnicze, krajobraz kulturowy – wprowadzenie do tematyki zjazdu, mapa własnych zasobów przyrodniczych uczestników i uczestniczek”;
  • przyroda – spacer edukacyjny na rozlewiska w Goniądzu; spotkanie edukacyjne w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego; prezentacje lokalnych doświadczeń gości z Fundacji dla Biebrzy, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Towarzystwa Biebrzańskiego i Stowarzyszenia Pracownia Architektury Żywej.

Nieprzypadkowe było miejsce zjazdu, bogaty przyrodniczo i kulturowo Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce, chroniący najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej, jeden z najdzikszych zakątków Polski.

Gościem specjalnym zjazdu był Michał Książek z organizacji Lasy i Obywatele, Ambasador Akademii Partnerstwa, który poprowadził spacer po terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego „Spoglądając na przyrodę i krajobraz – jak uratować drzewo”. Spacer wywołał wiele zachwytów i zadziwień. Oglądaliśmy drzewa, rośliny, ptaki, owady i zastanawialiśmy się, dlaczego jednych poruszają, zachwycają, a innym są obojętne. Opowiedzieliśmy sobie o wpływie krajobrazu i przyrody na twórczość człowieka, jak go inspirują, kształtują i jak są uwieczniane. Nie zabrakło też wskazówek, jak interweniować w obronie przyrody, jak uratować drzewo, las albo łąkę.

IV Zjazd i szkolenie pt. „Nowoczesny rozwój lokalny: czym powinny zajmować się współczesne organizacje, cz. II. Dziedzictwo kulturowe, animacja kulturalna, interpretacja dziedzictwa, organizowanie wydarzeń angażujących społeczności” (Wrocław – Brochów, Nadodrze, Ołbin, 10-11 czerwca 2022) odbyły się w siedzibie Fundacji „Made in Brochów” we Wrocławiu. Podczas wizyt studyjnych i spotkań z organizacjami lokalnymi poznaliśmy inicjatywy na rzecz dziedzictwa w trzech dzielnicach: Brochów, Nadodrze i Ołbin, realizowane przez Fundację „Made in Brochów”, Stowarzyszenie Nowe Nadodrze, Towarzystwo Kultury Czynnej oraz Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy. Rozmawialiśmy i rozmawiałyśmy o doświadczeniach tych organizacji w pracy ze społecznością lokalną, budowaniu relacji i więzi w oparciu o dziedzictwo dzielnicy, wzmacnianiu lokalnej tożsamości i byciu współodpowiedzialnym za miejsce, w którym się żyje.

Gościem specjalnym zjazdu był Marek Sztark, który poprowadził warsztat pt. „Animacja społeczności lokalnych wokół dziedzictwa kultury”. Podczas spotkania Marek Sztark pokazał przykłady metod animacyjnych, które mogą mieć zastosowanie w społecznościach lokalnych, a dotyczą dziedzictwa kulturowego. Wiele z nich nazywał „demokratyzacją pamięci”. Są to metody oparte na tezie, że „każde miejsce opowiada swoją historię” i mają na celu wspólne odkrywanie tego, co zapomniane, wyjaśnianie tego, co niezrozumiałe, przepracowywanie tego, co dotknięte tabu lub zbiorową „niepamięcią”.

Ostatnim elementem zjazdu były warsztaty „Praktykowanie dziedzictwa”, oparte na doświadczeniach Fundacji Ważka z działań realizowanych na Dolnym Śląsku. Spotkanie poprowadzone przez Joannę Skowrońską i Martę Derejczyk zostało poświęcone zagadnieniom związanym z dokumentowaniem i popularyzacją dziedzictwa kulturowego, tworzeniem społecznego archiwum oraz działaniami edukacyjnymi i animacyjnymi. Uczestnicy i uczestniczki spotkania zostali zaproszeni do dyskusji na temat pracy z historiami mówionymi oraz dotyczącymi znaczenia pamięci i niepamięci. Rozmawiali też o dziedzictwie muzycznym, tworzeniu otwartych zasobów w internecie oraz o szeroko pojętym zagadnieniu praktykowania dziedzictwa we współczesnym świecie.

V Zjazd i szkolenie pt. „Rzecznictwo oraz organizowanie akcji społecznych – sposoby angażowania społeczności, mechanizmy organizacji i stymulowanie przebiegiem akcji społecznej, metody działań rzeczniczych” (Gdańsk, Gdynia, 1-3 grudnia 2022) rozpoczęły się wizytą studyjną w siedzibie Stowarzyszenia Waga w Gdańsku i spotkaniem z Elżbietą Jachlewską pt. „Rzecznictwo lokalne w terenie”. Jedną z wielu specjalizacji Stowarzyszenia Waga jest lobbowanie na rzecz Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Elżbieta Jachlewska, członkini zarządu opowiedziała nam o inspirujących działaniach Wagi i pokazała je w praktyce. Poza działalnością na rzecz lokalnej społeczności Biskupiej Górki, Stowarzyszenie Waga realizuje także inne projekty angażujące społeczność lokalną, niektóre z nich to „Bilet do Równości”, „Rozmawialnia”, „Etat Tata – lubię to”, „Mama-Ma-Pomysł”, „Darcie pierza”, „Lider – tak, to ja”. Stowarzyszenie Waga prowadzi również Dom Sąsiedzki i Klub Senioryci przy ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce, bardzo prężnie włączając w swoje działania mieszkańców.

W następnych dniach w Gdyni odbyły się praktyczne warsztaty na bazie opracowanych studiów przypadków, podzielone na tematy: „Praca ze społecznością: style liderstwa, emocje i postawy towarzyszące działaniom rzeczniczym”, „Praca ze sprawą: definiowanie działań rzeczniczych, komunikacja i metoda analizy sił, sytuacje kryzysowe”, „Co jest sprawą. Jak odróżnić problem od sprawy? Metody działań”, „Formy aktywizmu społecznego – teoria i praktyka”, „Partnerstwo i wolontariat”. Warsztaty poprowadziła Ewelina Bartosik, antropolożka kultury, trenerka i animatorka społeczna działająca w Warszawie, związana m.in. z Pragą-Południe i Wolą.

VI Zjazd i szkolenie pt. „Komunikowanie i prowadzenie działań informacyjnych w społecznościach” (Cieszyn, 31 marca-1 kwietnia 2023) towarzyszyły międzynarodowej konferencji pt. „Kultura i Natura. Społeczności lokalne dla dziedzictwa: dobre praktyki w Europie Środkowej”. Szkolenie metodami warsztatowymi poprowadziły doświadczone reporterki Hanna Bogoryja- -Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk pracujące pod wspólną marką Torba Reportera i Podcastera. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki stworzyli opowieści na zadane tematy, które następnie prezentowali przed kamerą i mikrofonem. Ponadto odbyły się ćwiczenia z emisji głosu, pracy nad świadomym modulowaniem głosu, gestykulacją, sylwetką podczas występów oraz ćwiczenia na przełamanie tremy. W kolejnych blokach tematycznych pracowaliśmy nad tym, jakich błędów unikać podczas wystąpień publicznych, jak przygotować takie wystąpienie, jak nawiązać i utrzymać kontakt z mediami oraz jak powinna wyglądać komunikacja w kryzysie wizerunkowym.

Potrzeba umiędzynarodowienia projektu została sformułowana podczas Międzynarodowej Konferencji „Kultura i Natura”, podczas której 26 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Europy Środkowo-Wschodniej i innych krajów europejskich podpisało w Cieszynie Deklarację o roli ekoturystyki w ochronie i zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Dodatkowym elementem edukacyjnym – uzupełnieniem wymiany doświadczeń wspierającym uczestników AP – były comiesięczne webinary i letnie spotkania Akademii Partnerstwa. Odbyło się 12 takich wydarzeń w formule online, o różnorodnej tematyce, zgodnej z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez uczestników i uczestniczki AP (m.in. Samotność lidera/liderki, Strategia fundraisingowa organizacji, Projektowanie budżetu organizacji, Darmowe aplikacje do pracy w organizacji, Rzecznictwo lokalne). Jeden z webinarów skierowany do liderów i liderek organizacji pozarządowych był poświęcony ważnej tematyce – „Wartości społeczeństwa obywatelskiego i Strategia na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Europie” (kwiecień 2023). Wolność, samorządność, solidarność to idee i wartości, które mają fundamentalne znaczenie dla demokratycznego społeczeństwa. Dają siłę do angażowania się w działania prospołeczne i zmieniania świata na lepszy. Webinar poprowadził gość specjalny Jacek Michałowski, Ambasador Akademii Partnerstwa.

Projekt „Reclaim Our Civil Space!” – „Odzyskajmy naszą obywatelską przestrzeń”, 2020-2023 The “Reclaim Our Civil Space!” Project (2020- 2023)

Akademia Partnerstwa powstała w ramach międzynarodowego projektu „Reclaim Our Civil Space!” – „Odzyskajmy naszą obywatelską przestrzeń!” realizowanego przez konsorcjum 10 organizacji społecznych z Węgier, Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Serbii i Norwegii. Naszym celem jest przeciwdziałanie tendencjom kryzysu demokratycznego i kurczenia się przestrzeni obywatelskiej, obserwowanym w ostatnich latach, szczególnie w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Połączyliśmy siły, ponieważ wierzymy w naszą pracę i siłę obywateli i obywatelek w budowaniu od podstaw zdrowszych społeczeństw. Nasze organizacje pochodzą z różnych krajów, o różnej historii, ale łączą nas wyzwania, przed którymi stoimy i zmiany, do których dążymy w tym zakresie. Projekt ten jest naszym wspólnym wysiłkiem na rzecz poprawy jakości naszych demokracji poprzez wzmocnienie podmiotów społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Nasza wizja to przestrzeń obywatelska rozwijająca się w demokratycznym i sprzyjającym środowisku, w którym ludzie podejmują działania, organizują się i wspólnie bronią swoich interesów, bez strachu i ograniczeń. Wierzymy w społeczeństwo, w którym każdy jest w stanie poprawić swoje życie i środowisko, a także ma możliwość wykorzystania swojego potencjału. 

Szczegółowe informacje:

https://civilspace.eu/en

Reclaim Our Civil Space