Ekoturystyka i turystyka zrównoważona
Ekoturystyka jako najbardziej przyjazna dla środowiska forma turystyki stanowi rdzeń koncepcji turystyki zrównoważonej. Organizowana jest na terenach cennych przyrodniczo i kulturowo, uczestniczą w niej osoby o dużej świadomości ekologicznej i “żądzy” poznawczej, a wpływy z niej wspierają bezpośrednio miejscową społeczność i zasilają lokalną gospodarkę.
Ekoturystyka realizowana w synergii z innymi formami przedsiębiorczości, takimi jak zrównoważone rolnictwo i przetwórstwo, rzemiosło i rękodzielnictwo, oraz pokrewnymi formami turystyki przyjaznej dla środowiska, może być ważnym stymulatorem rozwoju tych regionów Polski, których największym kapitałem jest przyroda, krajobraz i dziedzictwo kulturowe. Mamy szansę by ekoturystyka stała się naszą marką w Europie i na świecie.
Ekoturystyka jest blisko powiązana z wieloma formami podróży i wzajemnie się z nimi uzupełnia (turystyka aktywna i specjalistyczna, turystyka krajoznawcza, agroturystyka, turystyka dziedzictwa, turystyka kulinarna, turystyka przygodowa, turystyka prozdrowotna i uzdrowiskowa etc.), co stanowi dodatkowy jej atut i potencjał dla innowacyjnego rozwoju regionów cennych przyrodniczo i kulturowo.
NASZE CELE:
1. Popularyzowanie wiedzy o ekoturystyce i turystyce zrównoważonej w Polsce wśród samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i branży turystycznej;
2. Promocja ekologicznego podróżowania i świadomości ekologicznej indywidualnych turystów;
3. Wpieranie przykładów dobrych praktyk w ekoturystyce w Polsce oraz wymiana wiedzy i informacji z innymi krajami Europy i świata.
REZULTATY NASZYCH DZIAŁAŃ:
- Deklaracja “Kultura i Natura – o roli ekoturystyki w ochronie i zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego” podpisana podczas Międzynarodowej Konferencji “Kultura i Natura. Społeczności lokalne dla dziedzictwa: dobre praktyki w Europie Środkowej” w Cieszynie 29 marca 2023. Deklarację podpisało 25 organizacji europejskich.
- Ekoprzewodnik “Małopolska w rytmie eko”, Dominika Zaręba, Fundusz Partnerstwa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków 2022.
- Małopolska Ekoturystyka. W ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego wdrożyliśmy projekt “Małopolska Ekoturystyka – zrównoważony rozwój regionu”, będący częścią Programu EkoMałopolska, finansowany ze środków Województwa Małopolskiego, edycja 2019 i 2020.
zob. Raport z badania potencjału rozwoju ekoturystyki w Małopolsce
zob. Ekopakiety z propozycjami ekoturystycznych mikrowycieczek po regionie Małopolski
Małopolska Ekoturystyka / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
- Publikacja “Ekoturystyka i turystyka zrównoważona. Zbiór dobrych praktyk”, Dominika Zaręba, Fundusz Partnerstwa, Kraków 2020.
- “Ekoturystyka szansą dla Polski” – dokument opracowany dla Polskiej Organizacji Turystycznej
—————-
Rozwój instytucjonalny Funduszu Partnerstwa jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.