Czy korzystaliście z aplikacji Rowerowa Małopolska?  
Mamy nadzieję, że już wkrótce posłuży Wam podczas planowania kolejnych wypraw. Trasę możecie zaplanować w trzech trybach:
1. tryb turystyczny wytycza trasę z uwzględnieniem jak największej ilości atrakcji turystycznych,
2. tryb miejski wyszukuje możliwości przemierzenia trasy z punktu A do punktu B po drogach asfaltowych,
3. tryb terenowy uwzględnia trasy dla bardziej wymagających rowerzystów.

Aplikacja Rowerowa Małopolska na urządzenia z systemem iOS to kolejny etap wdrażania systemu nawigacji rowerowej w Małopolsce. To poza najnowszą wersją aplikacji na iOS również planer na www, jak i wersja wcześniej powstała na urządzenia z systemem android. Nawigacja obejmuje sieć szlaków oraz dróg w województwie małopolskim wraz z opcją wytyczania trasy w trybie online i offline oraz podążania po niej (nawigowania głosowego).

  • Najważniejszą innowacją jest możliwość wyznaczenia trasy w trzech trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Tryb turystyczny wytycza trasę z uwzględnieniem jak największej ilości atrakcji turystycznych, poprowadzi nas uwzględniając obecne w okolicy szlaki turystyczne czy drogi boczne, o mniejszym natężeniu ruchu, ale ciekawsze widokowo i krajoznawczo. Tryb miejski wyszukuje możliwości przemierzenia trasy z punktu A do punktu B po drogach asfaltowych, dedykowanych i utwardzonych ścieżkach rowerowych itd. , tryb terenowy uwzględnia trasy dla bardziej wymagających rowerzystów.

  • Nawigacja głosowa wskazuje nie tylko skręty, kierunki, ale i ważniejsze atrakcje w okolicy. System umożliwia na terenach miejskich wytyczenie trasy nie tylko z wykorzystaniem ścieżek rowerowych, ale i kontrapasów oraz alejek dopuszczających jazdę rowerem, a na terenach pozamiejskich korzystanie z oznakowanych tras i szlaków rowerowych oraz dróg podrzędnych.

  • Dodatkowo podczas wyznaczania trasy pokaże się profil wysokościowy, a aplikacja umożliwi zapisanie i podzielenie się trasą z innymi użytkownikami oraz pobranie śladu gpx bezpośrednio na telefon.

  • Na mapie znajdziemy największe atrakcje turystyczne wraz ze zdjęciami i opisami, a także punkty przyjazne rowerzystom np. MOR czy Pitnik.

  • Ponadto możemy przejrzeć bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz arterii rowerowych na terenie Małopolski (Velo Małopolska).

  • Sieć zapewnia współpracę lokalnym partnerom komercyjnym – np. rowerom miejskim, wypożyczalniom rowerów, punktom gastronomicznym, MPR-om etc. Tego typu integracje z lokalnymi przedsiębiorstwami i systemami to formuła, która nie występuje w przypadku komercyjnych, międzynarodowych nawigacji rowerowych.

  • W aplikacji dowiemy się również ile kalorii spalimy wybierając konkretną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie czy też ile mniej CO2 wyemitujemy do atmosfery wybierając ten ekologiczny środek transportu.

  • Wersja w postaci planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową znajduje się pod adresem rowerowamalopolska.pl

Więcej o aplikacji przeczytacie tutaj: https://rowerowamalopolska.pl/apka
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego