Our team

Anna Woźniak-Lubaś / prezeska Funduszu Partnerstwa

Specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji, wdrażaniu i zarządzaniu programami wsparcia oddolnych inicjatyw podejmowanych przez społeczności lokalne. Realizuje projekty edukacji ekologiczno-kulturalnej. Prowadzi doradztwo i szkolenia dla organizacji pozarządowych i szkół m.in. w zakresie: planowania strategicznego i operacyjnego, zarządzania projektami, fundraisingu, pisania wniosków o dotację, zarządzania finansami w NGO. Zarządzała programami dotacyjnymi Polskiego Biura Environmental Partnership for Central Europe administrowanego m.in. przez German Marshall Fund (1996-2004) i kontynuuje tę działalność w Funduszu Partnerstwa (od 2004 r.). Trenerka organizacji pozarządowych – ukończyła Training of Trainers – szkolenie krajowych trenerów dla polskich organizacji ekologicznych. Zarządza kapitałem żelaznym, ma doświadczenie księgowe i w zarządzaniu finansami. Posiada Europejski Certyfikat Fundraisingu.

Dominika Zaręba / przewodnicząca Rady, Przedstawicielka Funduszu w stowarzyszeniu Environmental Partnership Association, rzeczniczka ds. współpracy międzynarodowej

Propagatorka ekopodróżowania, autorka pierwszej w Polsce książki o ekoturystyce („Ekoturystyka”, PWN, III wyd. 2010) oraz „Koncepcji promocji i rozwoju ekoturystyki w Polsce” (Polska Organizacja Turystyczna).  Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Publicystka, autorka książek i przewodników turystycznych, z wykształcenia ekonomistka. Współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża. Stworzyła program zielonych szlaków – greenways w Polsce (w Fundacji Partnerstwo dla Środowiska) i w Europie Środkowo-Wschodniej i zainicjowała powstanie zielonych szlaków na Białorusi i Ukrainie. Jest prezeską Stowarzyszenia Greenways Polska. Współpracuje z licznymi organizacjami promującymi turystykę zrównoważoną na świecie, m.in. z Global Ecotourism Network i European Ecotourism Network. Prowadzi stronę o ekopodróżowaniu www.atitlan.pl, fotografuje i podróżuje, pisze książki dla dzieci i przewodniki turystyczne.

Zbigniew Jędrzejewski / członek Rady Funduszu Partnerstwa, wcześniej jej przewodniczący, wieloletni doradca dla Funduszu Partnerstwa

Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Śląskim oraz zarządzania (studia MBA) na Uniwersytecie Bedfordshire w Luton, Wielka Brytania. Dodatkowo, ukończył studia doktoranckie w zakresie zarządzania na Akademii Koźmińskiego w Warszawie. Współzałożyciel Fundacji Partnerstwo dla Środowiska oraz jej wieloletni radny, w tym wiceprzewodniczący Rady Fundacji oraz przewodniczący Komisji Dotacyjnej. W drugiej połowie lat 90-tych, dyrektor amerykańskiego programu pomocowego LEM Projekt (Program Lokalnego Zarządzania Środowiskiem) finansowanego przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego USAID. Współautor programu szkoleniowego oferowanego w ramach Environmental Partnership for Central Europe dla organizacji pozarządowych oraz trener planowania i zarządzania strategicznego dla tych organizacji. Wieloletni prezes zarządu firmy LEMTECH Konsulting Sp. z o.o. oferującej usługi w sektorze komunalnym w zakresie planowania, przygotowania oraz finansowania inwestycji pro-środowiskowych w gminach.

Katka Szczęśniak / kulturoznawczyni, animatorka społeczno-kulturalna, specjalistka ds. mediów społecznościowych

Zawodowo związana z nowohucką ARTzoną (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida), inicjatorka i twórczyni bloga Stylowa Nowa Huta, pomysłodawczyni i koordynatorka wielu nowohuckich projektów kulturalnych m.in. koordynatorka konferencji kadr kultury „Kultura. Przestrzenie Inspiracji” (2020), pomysłodawczyni i realizatorka działań ze społecznościami lokalnymi. Wielbicielka historii mówionych – pomysłodawczyni i współrealizatorka projektu “Rabczańskie mikrohistorie”, Współpracowała z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju – projekt “Rabczańscy Rzemieślnicy”, “Heródek – Orawski Nikifor”, oraz z organizacjami pozarządowymi m.in. Fundacją Zofii Rydet – projekt “Coś co zostanie” (2014, 2015, 2016) oraz Stowarzyszeniem STOG – projekt ” Przywracamy pamięć o Karolu Wójciaku „Heródku” z Lipnicy Wielkiej” (2016), wolontariuszka Fundacji 4 Alternatywy. Laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w Sieci” w dziedzinie „Zarządzanie kulturą i wspieranie kadr kultury” (2020). Piechurka długodystansowa, Rabczanka, fanka “Gwiezdnych Wojen” i własnych kotów Grzegorza i Kafki, zwolenniczka jazdy na rowerze i „filozofii chodzenia”.

Katarzyna Paterek / psycholożka, animatorka, trenerka, aktywistka przyrodnicza

Z zawodu pracowniczka socjalna (po Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacyjnej UW), pasjonuje się współtworzeniem bezpiecznych okoliczności do współpracy i wymiany. W pracy inspiruje się narzędziami opartymi o doświadczenia ze szkoły psychologii procesu oraz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Współtworzy m.in. Dzikie jest piękne –  festiwal edukacyjny, przyrodniczy i kulturalny na terenie Puszczy Białowieskiej, ruch społeczny Obóz dla Puszczy, Dom Przyrody i Kultury. Współpracuje m.in. z Fundacją Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych Manzana, Pracownią Aktywnego Działania “Półpiętro”, Stowarzyszeniem Dobra Wola. Współtworzy także inicjatywy takie, jak: Kolektyw Wypuszczone, Historie mocy, Lepiej z ludźmi, Przepływy * Przemiany, Śpiewanie terapeutyczne, Natura Śpiewu – inicjatywy rozwojowe, autorskie programy, kursy rozwojowe związane z umiejętnościami społecznymi, psychologicznymi, poprzez różne formy wyrażania siebie, zgłębiania swoich zasobów. Uwielbia śpiewać w grupach, być w lesie i spotykać dzikie zwierzęta.

Nina Gałuszka / ekspertka ds. zarządzania dziedzictwem oraz badań rynku i świadomości konsumentów

Z wykształcenia i zamiłowania antropolożka kultury, studiowała też ekonomię, CSR w Polsce i we Włoszech. Wieloletnia działaczka sektora pozarządowego, specjalizująca się w tematyce zrównoważanego rozwoju, w szczególności w obszarze turystyki dziedzictwa, krajobrazu kulturowego oraz zarządzania dziedzictwem. Autorka kilkunastu książek, opracowań i raportów w tej tematyce. Zawodowo związana z biznesem, gdzie jest ekspertem i doradcą w zakresie programów rozwojowych dla podmiotów rządowych i samorządowych oraz współpracy międzysektorowej, a także menadżerka projektów kulturalnych i społecznych. Jako prezeska Fundacji Regionów zajmuje się badaniami i upowszechnianiem wiedzy nt. tradycji polskiej po 1945 r. Członkini Stowarzyszenia Greenways Polska. Dla Funduszu Partnerstwa realizuje liczne badania rynku i świadomości w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz doradztwo w zakresie zarządzania dziedzictwem.

Barbara Sadurska / pisarka

Prawniczka, specjalistka prawa własności intelektualnej, pisarka, laureatka konkursu onet.pl “Olsnienie Roku” 2020 za książkę “Mapa” (Wyd. Nisza). Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji (2001) oraz Polonistyki (2000) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia podyplomowe „Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze” ukończyła w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ (2006) oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (2008). Szkła Trenerów (2009) i Szkoła Menedżerów Projektów Szkoleniowych (2011) – Wszechnica UJ. Szkola Negocjacji – House of Skills (2012). Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. Dla Funduszu Partnerstwa napisała bajki ekologiczne: Terra z lasu, Rea córka burzyGaja z Nowej Huty.

Barbara Firlej / Specjalistka ds. odpowiedzialnego podróżowania

Koordynatorka projektów ekologicznych, tłumaczka i lektorka języka angielskiego . Miłośniczka wycieczek rowerowych oraz dalekich podróży z plecakiem w stylu „slow travel”. Jest współautorką przewodnika pt. „Jaka zielona. Ekoprzewodnik po Nowej Hucie”. Koordynowała cykl szkoleń w ramach projektu “Małopolska Ekoturystyka” organizowanych w formule zielonych wydarzeń. Mieszkanka Krakowa, zafascynowana pięknem ukrytych tu miejsc, dzielnic i zakamarków.

Diana Jabłońska / artysta grafik

Graficzka komputerowa, ilustratorka i projektantka z 7. letnim stażem. Specjalizuje się w tematyce zrównoważonego rozwoju oraz „slow life” i „sustainable living”. Zajmuje się brandingiem, ilustracją oraz składem. Na co dzień pracuje w agencji reklamowej oraz jako freelancer. Współpracuje z wieloma niezależnymi osobami w Polsce oraz na rynku zagranicznym. Jest współzałożycielką festiwalu States of Mind w Krakowie. Prowadzi markę yabuko, w której tworzy rękodzieło oraz zajmuje się dekoracją imprez oraz niekonwencjonalnych wesel. Absolwentka grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Merchandising Techniques w London College of Fashion w Londynie. Dla Funduszu Partnerstwa stworzyła autorskie grafiki w projekcie „Małopolska Ekoturystyka” realizowanego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Marzena Polek / specjalistka ds. zarządzania zasobami ludzkimi i współpracy z firmami

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim i zarządzania zasobami ludzkimi (Akademia Pedagogiczna w Krakowie). Propagatorka zdrowego stylu życia, zrównoważonego transportu i koncepcji “zero waste”. Codziennie podróżuje do pracy na rowerze, promuje w Krakowie transport rowerowy w drodze do pracy i szkoły wraz z trójką dzieci. Na co dzień pracuje w korporacji jako specjalistka ds. finansowych. Współpracuje z Funduszem Partnerstwa w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, współpracy z firmami i budowania programów małych grantów. Pochodzi ze Śląska i pasjonuje się dziedzictwem swojej małej ojczyzny.

 

Jakub Bem / trener dzieci i seniorów w dziedzinie aktywności społecznej i fizycznej

Członek Fundacji Nowe Centrum, pracującej na co dzień z dziećmi oraz seniorami. W czasie wolnym prowadzi zajęcia sportowe w grupie Nowa Huta Team i biega po Nowej Hucie – najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa. Współpracuje z Funduszem Partnerstwa przy licznych programach aktywizacji społeczności lokalnej w Nowej Hucie. Jest współautorem przewodnika pt. „Jaka zielona. Ekoprzewodnik po Nowej Hucie”.

Kamil Sorocki / Artysta fotograf i twórca filmowy

Dla Funduszu Partnerstwa zrealizował film pt. „Zielona Nowa Huta – nasze marzenie o zrównoważonym świecie” (zdjęcia, montaż) a także wykonał autorskie zdjęcia do przewodnika „Jaka zielona. Ekoprzewodnik po Nowej Hucie” i projektu „Małopolska Ekoturystyka”. Ukończył studia o kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej i jest właścicielem Sorocki Studio: http://sorocki.com. Najbardziej lubi podejmować się autorskich projektów i wyzwań filmowych, gdzie może wykazać się swoją kreatywnością i po prostu tworzyć.

Sylwester Sadurski / kierownik produkcji wydawniczej i reklamowej

Absolwent AWF w Krakowie. Od 2004 r. prowadzi działalność na rynku reklamowym i wydawniczym. Był kierownikiem produkcji, zarządzał dużymi projektami poligraficznymi, współpracował z najlepszymi grafikami na rynku. Wyznaje filozofię, że promocja i reklama powinna przede wszystkim być przyjazna dla środowiska, dlatego proces projektowania zaczyna od uzgodnienia optymalnych parametrów produkcji. Prywatnie pasjonat turystyki „no trace”, długich pieszych wędrówek ostępami Beskidu Niskiego i Gorców. Latem preferuje rower niż podróż samochodem, zimą wybiera narty biegowe. Regularnie bierze udział w akcjach sprzątania rzek i szlaków turystycznych.