Czym jest ekoturystyka?

Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc i ludzi, ich kultury, tradycji oraz zabytków. To co wyróżnia podróżowanie w stylu eko, to szacunek i wrażliwość na przyrodę i krajobraz, a także na potrzeby ludzi, którzy mieszkają w zakątkach, które odwiedzamy. Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej nich i natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym światem. I zabrać ze sobą swój ślad węglowy oraz… wspaniałe wspomnienia.

Jak rozpocząć przygodę z ekoturystyką? Najlepiej rozejrzeć się wokół siebie. Okazuje się, że w Małopolsce jest jeszcze wiele do odkrycia. Wyobraźcie sobie, jak niezwykłe może być wędrowanie po karpackich ścieżkach śladami Wołochów i Łemków! Albo wyprawa rowerowa doliną Dunajca czy Wisły. Myśleliście o tym, aby spłynąć kajakiem Dłubnią? Czy wiecie, jakie to fantastyczne doświadczenie, siedzieć razem z mistrzyniami i mistrzami sztuki ludowej i z nimi robić drewniane zabawki, wycinanki albo kwiaty z bibuły? Mielibyście ochotę wziąć udział w warsztatach artystycznych z miejscowymi utalentowanymi twórcami? Albo ugotować coś razem, zobaczyć, jak się kręci miód, robi młode wino, zbiera zioła, piecze chleb na zakwasie, wędzi sery w bacówce… Kiedy ostatni raz siedzieliście z innymi ludźmi przy ognisku i słuchaliście miejscowych opowieści do późnej nocy, wpatrzeni w rozgwieżdżone niebo?

Różnorodne zakątki Małopolski od lat inspirują nas do podróżowania w rytmie eko. I teraz dzielimy się z wami tą pasją. Wybór kierunku, miejsca i formy podróży zależy już tylko od was!

Przygodę z ekoturystyką możemy rozpocząć od podróży na małą skalę. Niech to będzie choćby wyjazd na łono natury, na małopolską wieś, w okolice parków narodowych, krajobrazowych czy obszarów Natura 2000. Zatrzymajmy się na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym albo rodzinnym pensjonacie. Po śniadaniu wyruszmy na wycieczkę rowerem, pieszo, kajakiem albo konno. Skosztujmy potraw w jednym z tych miejsc, które proponują regionalne jedzenie, zrobione według tradycyjnej receptury, z miejscowych produktów. Porozmawiajmy z ludźmi, zapytajmy, co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. Zajrzyjmy do skansenu, lokalnego muzeum, zwiedźmy wystawę prac ludowego artysty. Prawdziwe skarby są bliżej, niż nam się wydaje!

Realizując w 2021 r. projekt „Małopolska Ekoturystyka – zrównoważony rozwój turystyczny regionu” staramy się zachęcić wszystkie pokolenia do wspólnego smakowania EkoMałopolski!